Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| General Information | |
| Model | TR-AE-240-B-V3-ARGB |
| Manufacturer | Thermalright |
| Official Manufacturer Link | https://www.thermalright.com/product/aqua-elite-240-v3/ |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Black |
| CPU Cooler Specifications | |
| Type | AIO Liquid Cooling |
| Radiator Size | 240 mm |
| Radiator Dimensions (WXDXH) | 276×120×27 mm |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Dimensions (WXDXH) | L120 mm x W120 mm x H25 mm |
| Air Flow | 66.17 CFM (MAX) |
| Air Pressure | 1.53 mm H2O (MAX) |
| Fan Noise Level | 25.6 dBA (MAX) |
| Pump Speed | 3300 RPM±10% (MAX) |
| Pump Noise Level | 23 dBA(MAX) |
| Socket Support | LGA 1700 / 1200 / 115x, AM5 / AM4 |
| Features | ARGB |
Only registered users can write reviews
Customers who bought this item also bought
POWER SUPPLY 1STPLAYER FK 6.0 PS-600FK 600W
1ST Player FK SERIES 600W PS-600FK Non-Modular 85%
105.00 ₾ 86.00 ₾
Processor Frame Mount THERMALRIGHT TR-AIO-AM5KIT
THERMALRIGHT AIO mounting kit for AMD platform (TR-AIO-AM5KIT)
8.00 ₾
CASE FAN THERMALRIGHT TL-C12CW-S A-RGB WHITE
THERMALRIGHT TL-C12CW-S 3 x 120mm Case Fans 3PIN ARGB / 4PIN PWM Adjust Speed FAN - White
43.00 ₾ 30.00 ₾
PWM HUB Thermalright TL-FAN-HUB Controller Rev.A
Thermalright Fan HUB Controller REV. A Fan Hub Support 10 Groups of Fans, 10-Port 4 Pin PC Fan Controller, 12V Fan Hub, Strong Paste + Magnetic Suction, SATA Power Cord Direct Input
25.00 ₾ 16.00 ₾
M.2 SSD KINGSTON NV3 SNV3S/1000G 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe
Kingston NV3 1TB M.2 2280 NVMe SSD | PCIe 4.0 Gen 4x4 | Up to 6000 MB/s | SNV3S/1000G
550.00 ₾ 530.00 ₾