Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| General Information | |
| Model | 279P1/00 |
| Manufacturer | Philips |
| Official Manufacturer Link | https://www.philips.co.uk/c-p/279P1_00/brilliance-lcd-monitor-with-usb-c-docking |
| Warranty | 2 Year |
| Color | Black |
| Display Specifications | |
| Screen Size | 27" |
| Resolution | 3840x2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Type | IPS |
| Response Time | 4ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion |
| Color Depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Color Gamut | NTSC (1953) 103%, sRGB 122% |
| Native Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| Dynamic Contrast Ration | 50000000 : 1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Mount Type | VESA 100x100 mm |
| Audio | Yes |
| Features | USB-C x 1 (upstream), USB 3.2 x 4 (downstream with 1 fast charge B.C 1.2) |
Only registered users can write reviews