Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| General Information | |
| Model | AMD Ryzen 9950X |
| Manufacturer | AMD |
| Official Manufacturer Link | https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/9000-series/amd-ryzen-9-9950x.html |
| Warranty | 1 Year |
| CPU Specifications | |
| CPU Series | Ryzen 9 9000 Series |
| CPU Socket Type | AM5 |
| Lithography | 4 nm |
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max Turbo Frequency | 5.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Total L3 Cache | 32 Mb |
| Processor Base Power | 170 W |
Only registered users can write reviews
Customers who bought this item also bought
PROCESSOR COOLER THERMALRIGHT PEERLESS ASSASSIN 120 DIGITAL ARGB WHITE
THERMALRIGHT PEERLESS ASSASSIN 120 DIGITAL ARGB WHITE CPU Air Cooler, 6 Heatpipes, TL-C12CW-X28-S V2 PWM Fan, for AMD AM4/AM5, Intel LGA115X / LGA1851, LGA1700, LGA1200
140.00 ₾
MOTHER BOARD MAXSUN iCraft B850 AIGA AM5 ATX DDR5 WIFI7
MAXSUN iCraft B850 AIGA WIFI 7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop Motherboard
735.00 ₾
CASE LIAN LI Lancool G99.LAN216RW.00 MID-TOWER WHITE
Lian Li Lancool 216 G99.LAN216RW.00 - RGB Black Steel / Tempered Glass ATX Mid Tower Computer Case, 2X 160 mm ARGB Fans Included - Black
299.00 ₾ 295.00 ₾