Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| General Information | |
| Model | 5600X |
| Manufacturer | AMD |
| Official Manufacturer Link | https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/5000-series/amd-ryzen-5-5600x.html |
| Warranty | 1 Year |
| CPU Specifications | |
| CPU Series | Ryzen 5 5000 Series |
| CPU Socket Type | AM4 |
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | Up to 4.6 GHz |
| Performance-core Base Frequency | 3.7 GHz |
| Total L3 Cache | 3 MB |
| Maximum Turbo Power | 65W |
Only registered users can write reviews