| Specifications | PRIME B250M-A |
|---|
| CPU | Intel Socket 1151 for 7th/6th Generation Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron Processors |
| Chipset | Intel B250 |
| Memory | 4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4, 2400/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory |
| Graphics | Intel HD Graphics support |
| Multi-VGA output support | VGA, DVI and HDMI |
| HDMI Resolution | 4096 x 2160 @ 24 Hz / 2560 x 1600 @ 60 Hz |
| VGA/DVI Resolution | 1920 x 1200 @ 60 Hz |
| Shared memory | 1024 MB |
| Multi-GPU Support | Supports AMD CrossFireX Technology |
| Expansion Slots | 1x PCIe 3.0/2.0 x16 (gray), 2x PCIe 3.0/2.0 x1 |
| First M.2 Socket | M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280 storage devices support (SATA mode & X4 PCIE mode) |
| Second M.2 Socket | M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280 storage devices support (x4 PCIE mode) |
| SATA 6Gb/s ports | 6 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes * |
| LAN | Realtek® RTL8111H, 1 x Gigabit LAN Controller with Anti-surge LANGuard |
| Audio CODEC | Realtek ALC887 8-Channel High Definition Audio |
| USB 5Gb/s Ports | 1x rear panel, Type-C, Reversible, Support 3A power output |
| USB 3.0/2.0 Ports | 4x USB 3.0/2.0 ports (2 at rear panel, blue, Type-A, 2 onboard) |
| USB 2.0 Ports | 6x USB 2.0/1.1 ports (2 at rear panel, black, Type-A, 4 onboard) |
| Back I/O Ports | 2x PS/2 ports, HDMI, DVI-D, VGA, LAN, USB 5Gb/s port Type-C, 2x USB 3.0 (blue), 2x USB 2.0 (black), 3x Audio jacks |
| Accessories | User manual, I/O Shield, 2x SATA 6Gb/s cables, 2x M.2 screws, Supporting DVD |
| Operating System | Windows 10 / 8.1 / 7 † |
| Form Factor | Micro-ATX, 244 x 206 mm |
| Warranty | 12 months |