Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| General Information | |
| Model | 210-BELK |
| Manufacturer | Dell |
| Official Manufacturer Link | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-27-usb-c-monitor-s2723hc/apd/210-bejb/monitors-monitor-accessories#techspecs_section |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Grey |
| Display Specifications | |
| Screen Size | 27" |
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Type | LED-backlit LCD monitor , IPS |
| Response Time | 4ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Tearing Prevention Technology | AMD FreeSync |
| Color Supported | 16.7 million colors |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Dynamic Contrast Ration | 1000:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Mount Type | 100 x 100 mm |
| Audio | No |
| Features | LED edgelight system, Mercury free, arsenic-free glass, Dell ComfortView Plus |
Only registered users can write reviews