Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| General Information | |
| Model | 61670_SS |
| Manufacturer | SteelSeries |
| Official Manufacturer Link | https://steelseries.com/gaming-headsets/arctis-nova-5?color=black&srsltid=AfmBOooSQQYOJUWYW17DEn3mFHFn4eDanq8REt46iXJ310Dq1-toBPQr |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Black |
| Audio Specifications | |
| Frequency Response | 20 Hz β 22 kHz |
| Impedance | 32 β¦ (1 kHz) |
| Sensitivity | 93 dB (1 kHz) |
| Microphone Frequency Response | 100 Hz β 10 kHz |
| Microphone Sensitivity (@1kHz) | -38 dBV/Pa |
| Connection type | Wireless |
Only registered users can write reviews