| Product name: | Dell Vostro 15, 3558 Black 15.6" HD (1366x768) LED Anti-Glare, Intel Core i3-5005U (2.0GHz/3MB), Intel HD Graphics 5500, 4GB (1x4GB) DDR3L-1600MHz, 500GB 5400rpm HDD, Tray load DVD Drive/ WLAN 802.11a/c, + Bluetooth /1xUSB3.0 /2xUSB2.0/VGA out/SD Card reader/Camera/microphone/4 cell batt/2.24kg/English-Russian kbd Numeric / Ubuntu/ 3Y Warranty |
| MPN: | VAN15BDW1701_018_R_UBU_RU |
| Type: | Laptop |
| Processor: | 5th Generation Intel Core i3-5005U (Dual Core, 2.00 GHz, 3MB cache) |
| Operating System: | Ubuntu Linux 14.04 SP1 |
| Memory: | 4GB Single Channel DDR3L 1600MHz (4GBx1) |
| Display: | 15.6 inch, HD (1366 x 768), Anti-Glare, LED-Backlit |
| Video: | Integrated Intel HD Graphics 5500 |
| Storage: | 500GB (5400 rpm), SATA HDD |
| Optical storage: | Tray load DVD Drive (Reads and Writes to DVD/CD) |
| Card reader: | SD |
| Camera: | 720HD camera with microphones |
| Communications: | WLAN 802.11ac + Bluetooth 4.0, Dual Band 2.4&5 GHz, 1x1. Gigabit Ethernet network |
| I/O ports: | VGA out, RJ-45, power, headphone/microphone combo jack, (1) USB 3.0 , (2) USB 2.0 |
| Audio: | Integrated stereo speakers (2W x 2). HD Audio enhanced with Wave MaxxAudio software |
| Keyboard: | English/Russian (Qwerty) full size, chiclet style layout with numeric keyoad |
| Battery: | Primary 4-cell 40W/HR, Lithium Ion |
| AC adapter: | 45 W. European 250V power cord |
| Dimensions: | 23.75 x 380 x 260.4mm (H x W x D) |
| Weight: | 2.24 kg |
| Security: | Lock slot |
| Color: | Black |
| Warranty Terms: | 3-year limited hardware warranty. The battery is considered as a consumable part. Due to the natural loss of the battery capacity, there is only a one-year warranty offered on this item. |
| URL: | http://www.dell.com/us/business/p/vostro-15-3558-laptop/pd |
| Gross weight: | 3.40 kg. |
| Warranty: | 36 month(s) |